آبسردكن اني آدمك

حذف كلر از آب

روش هاي حذف كلر از آب آشاميدني


همانطور كه دانستيم براي ضد عفوني و گند زدايي آب آشاميدني از روش تزريق كلر در آب استفاده ميشود كه به دليل در دسترس بودن كلر و هزينه پايين آن  اين روش متداول مي باشد.
از آنجا كه مقداري از اين كلر در مرحله پاياني يعني در زمان مصرف آب آشاميدني در داخل آب باقي مي ماند در دراز مدت كلر باقي مانده در آب باعث ايجاد بيماري هايي مي شود كه در مطلب مربوط به مضرات كلر به آن اشاره نموديم.
در اين جا قصد داريم روشهاي حذف كلر از آب آشاميدني يا تصفيه آب از وجود كلر را بيان كنيم تا از بيماري هاي ناشي از مصرف كلر در دراز مدت جلوگيري نماييم.
 

آبسردكن آدمك

جوشاندن آب


اولين روشي كه خيلي ها براي تصفيه آب از آن استفاده مي نمايند تصفيه آب به شيوه جوشاندن آب مي باشد كه با اين كار قصد دارند املاح و ميكروب هاي داخل آب را از بين برده و آب را با جوشاندن تصفيه نمايند اين شيوه در گذشته جهت تصفيه آب بسيار متداول بود اما بايد توجه نمود در روش تصفيه آب با حرارت ( جوشاندن آب آشاميدني) كلر موجود آب آشاميدني حذف نخواهد شد.
ميدانيم تصفيه آب به روش جوشاندن هزينه بر مي باشد و براي تصفيه آب مقرون به صرفه نخواهد بود همچنين زمان زيادي در اين شيوه تصفيه آب اتلاف مي شود كه در روش هاي تصفيه آب خانگي به طور مفصل به آن اشاره شده است.

حذف كلر از آب آشاميدني با استفاده از آب ليموروشي كاربردي براي حذف كلر اضافه كردن آبليمو در آب آشاميدني  مي باشد. در شيوه از بين بردن كلر با آبليمو به ازاي هر يك ليتر آب سه قطره آبليمو به آن اضافه مي نماييم ، به خاطر خاصيت موجود در آبليمو پس از اضافه شدن به آب باعث حذف كلر آب مي شود.
در اين شيوه كلر از آب حذف مي شود اما در صورت وجود املاح مضر ديگر در آب اين شيوه نمي تواند كارآمد باشد.

حذف كلر با در ارتباط قرار دادن آن با محيط


روشي ديگر براي حذف كلر قرار دادن آب در فضاي آزاد مي باشد كه به اين طريق كلر با هوا تركيب شده از بين مي رود در نتيجه كلر از آّب حذف مي شود در اين شيوه براي مدتي بسته به حجم آن بايد آب را در محيط قرار داد.

آن چه از اين روش پيداست عدم اطمينان از حذف كلر آب و نيز اتلاف زياد زمان مي باشد.

حذف كلر با استفاده از شيوه هاي فوق هيچكدام قابل اطمينان و مكفي نمي باشد و نيز املاح مضر ديگري را كه احتمال وجود آن در آب آشاميدني مي باشد را حذف نمي كنند.

حذف كلر با دستگاه تصفيه آب


حذف كلر با استفاده از دستگاه تصفيه آب خانگي به اين صورت است مي باشد كه دستگاه تصفيه آب خانگي تمام املاح آب از جمله كلر را حذف و آب سالم و بهداشتي در اختيار مصرف كننده قرار مي دهد.
در حذف كلر با دستگاه تصفيه آب به روشهاي مختلفي از جمله استفاده از روش كربن فعال(Active Carbon) ، فيلتراسيون (UF) و اسمز معكوس (RO) مي باشد، كه اين سه روش قادر به حذف تمام ناخالصي موجود در آب، حذف كلر ،حذف املاح و ميكروب هاي موجود در آب مانند انواع باكتري ها، نيترات، نيتريت و همچنين رنگ و طعم آب مي باشد.
البته براي حذف كلر با دستگاه تصفيه آب كيفيت دستگاه و فيلتر هاي آن نقشي كليدي دارند كه بايد به آن توجه نمود.
روش اسمز معموس (RO) امروزه از مدرن ترين هاي روش تصفيه آب مي باشد كه در جهان مورد استفاده قرار گرفته است. براي آشنايي از شيوه كار دستگاه تصفيه آب خانگي مي توانيد اينجا كليك نماييد.

 

تصفيه آب


برچسب: آبسردكن , آني , صنعتي , البرزدماكاران , آبسردكن صنعتي , سيستم خنك كننده صنعتي،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۴۶:۱۷ توسط:البرزدماكاران موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :